Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

 • To event minęło.

Ekstremalny Bieg Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego

16 października 2016 @ 11:00 - 16:00

30zł - 60zł


PODSUMOWANIE:

Bieg odbył się z pewnym opóźnieniem i problemami na trasie pierwszej fali ( 3km). Udało się jednak naprawić trasę i starty na 5 km oraz 10 km przebiegły bez większych przeszkód, udział wzięło ok. 150 osób.
tutaj kilka fotek od Bartka, polecamy też sprawdzić na kanałach naszych patronów medialnych,

Zwycięzcami Ekstremalnego Biegu Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego zostali:

Pełne wyniki uczestników na 3 km, 5 km i 10 km

Wszystkim zawodnikom gratulujemy wyników i dziękujemy za udział!

 

 

KOMUNIKATY:

 1. Promocja biegu w mediach dopiero rusza, więc wydłużyliśmy o tydzień czas obowiązywania niższej opłaty startowej (do 12 października).
 2. Zapraszamy na spotkanie edukacyjne delegatury IPN w Kielcach pt. „Czarna legenda majora Łupaszki?” – 25 października br.
 3. Jeżeli chcesz się zapisać w ostatnim momencie lub przelałeś/aś późno opłatę startową i nie ma cię na liście startowej – koniecznie po rejestracji prześlij potwierdznie przelewu na kontakt@kieleckibiegacz.pl i czekaj na naszą odpowiedź. Możliwe również zapisy w niedzielę (uwaga ograniczona liczba medali!).
 4. Lista startowa (aktualna na 14.10.16) – sprawdź swoją falę i godzinę startu!
 5. Biuro zawodów oraz punkt startu mety  – Centrum Geoedukacji przy rezerwacie Wietrznia – ul. Daleszycka bedzie działać w niedzielę od 10:30
 6. Godziny startu:
  12:00 – 3 km fala 1
  12:15 – 5 km fala 1
  12:25 – 5 km fala 2
  12:35 – 5 km fala 3
  12:45 – 5 km fala 4
  13:00 – 10 km fala 1

 

IDEA WYDARZENIA:

Pomysł po raz pierwszy pojawił się w połowie roku 2015 i przez kolejne miesiące, wraz z nowymi doświadczeniami organizacyjnymi dojrzewał i ewoluował. Jest pewnym zwieńczeniem dwóch lat współorganizacji biegów w Kielcach, w tym szeregu wydarzeń patriotyczno- historycznych tj. Biegu Niepodległości, Żołnierzy Wyklętych, Konstytucji 3 maja…

Dzisiejszy świat, również w sensie politycznym, pędzi do przodu z ogromną prędkością i nie ogląda się za siebie. Wartości, które powinny łączyć nas w prawdziwą wspólnotę ludzi i obywateli coraz częściej dzielą. Wzorce pojawiające się w przestrzeni publicznej padają ofiarą politycznych sporów lub są po prostu przykrywane przez bieżące sprawy i problemy. Trudno budować przyszłość nie mając wzoru, nie posiadając oparcia w przeświadczeniu, że nasz wysiłek nie jest samotną szamotaniną z codziennością, a częścią szlachetnej sztafety pokoleń.

Dlatego właśnie, dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą, nie pamiętają, ale również dla tych, którzy tę sprawę od dawna noszą w sercu, chcielibyśmy organizowanym przez nas wydarzeniem, jako jedni z wielu zaświadczyć, że istniała kiedyś taka Polska, która wystawiona na największą w swoich dziejach próbę trwała solidarnie, błyskotliwie i bohatersko.

Rozbiór Rzeczypospolitej dokonany przez Niemcy i ZSRS we wrześniu 1939 r. nie zmusił Polaków do kapitulacji. Internowany w Rumunii Prezydent RP Ignacy Mościcki na mocy obowiązującej konstytucji wyznaczył swojego następcę – Władysława Raczkiewicza, ten zaś powołał rząd z gen. Władysławem Sikorskim na czele. Mimo okupacji ziem Rzeczypospolitej przez Niemcy i ZSRS ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość Polski na uchodźstwie, początkowo we Francji, a po jej upadku w Wielkiej Brytanii. W kraju nie umilkły jeszcze ostatnie strzały żołnierzy Wojska Polskiego w nierównym boju z dwoma agresorami, gdy rozpoczęła się walka podziemna z nimi. 27 września 1939 r., w przededniu podjęcia decyzji o zakończeniu obrony Warszawy, gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz przystąpił do tworzenia organizacji konspiracyjnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Wkrótce, 13 listopada 1939 r., gen. Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym, z siedzibą w Paryżu. Stanowisko komendanta ZWZ objął gen. Kazimierz Sosnkowski. 4 grudnia 1939 r. (czasem data ta uznawana jest za początek działalności ZWZ) wydał on pierwszą instrukcję organizacyjną. Dowódcą na terenach okupowanych przez Niemcy został płk Stefan Rowecki, na obszarze okupacji sowieckiej zaś – gen. Tokarzewski-Karaszewicz (wszyscy trzej brali swój rodowód niepodległościowy z I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, której byli oficerami). Po ewakuacji rządu RP do Wielkiej Brytanii w czerwcu 1940 r. komendantem ZWZ na cały okupowany kraj został Rowecki, mianowany generałem. To Roweckiemu, który do historii polskich zmagań o niepodległość przeszedł pod pseudonimem „Grot”, przypadła zasługa bycia twórcą i dowódcą podziemnego wojska – Armii Krajowej, która powstała zimą 1942 r. ze Związku Walki Zbrojnej.

Wstęp Instytutu Pamięci Narodowej ze strony poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu, którą serdecznie Wam polecamy.

 

CZEGO NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ, JAKI TO BIEG I CZY POWINIENEM/POWINNAM STARTOWAĆ?

Biegi terenowe z przeszkodami to najnowszy trend wśród imprez biegowych, fantastyczne przeżycie zarówno dla doświadczonych biegaczy jak i początkujących. Ponadto biegi długodystansowe stały się w ostatnich latach znakomitym nośnikiem dodatkowych treści, w tym przypadku patriotycznych i historycznych, podobnie jak współorganizowany przez nas Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chcemy poprzez naszą imprezę promować również aktywność fizyczną i dobrą zabawę w fantastycznym otoczeniu kieleckiej przyrody!

Z ogromną dumą informujemy, że w naszym biegu udział weźmie reprezentacja żołnierzy z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych im. gen. broni Władysława Sikorskiego. Centrum to ośrodek szkolenia Sił Zbrojnych RP, którego zadaniem jest przygotowywanie żołnierzy i pracowników cywilnych do wykonywania zadań poza granicami państwa, w tym do misji pokojowych w: Syrii, Libanie, Kambodży, byłej Jugosławii, obserwatorów wojskowych, operacji pokojowych w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

Do udziału w naszym wydarzeniu zapraszamy zarówno stałych bywalców biegów przeszkodowych jak i osoby początkujące. Zaznaczamy, że nasza impreza jest wyjątkowym połączeniem sportu, promocji postaw patriotycznych oraz wiedzy historycznej i choć będziemy starali się dostarczyć wszystkim uczestnikom solidnych wrażeń, to nie należy się spodziewać wyzwań sportowych znanych z komercyjnych biegów przeszkodowych. Naturalnie planujemy rozwój w tym kierunku, ale dotyczy to przyszłych edycji.
Jednocześnie wszyscy uczestnicy muszą brać pod uwagę, że ich sprzęt i odzież może ulec uszkodzeniu, a oni sami doznać kontuzji. To normalne ryzyko, bardzo często występujące w sporcie.
Oczywiście wszyscy uczestnicy biegu są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków przez organizatora.
Podsumowując – jeżeli znasz już dystanse 3, 5 i 10 kilometrów, jesteś zadowolony/na ze swoich czasów, śmiało spróbuj wersji terenowej z przeszkodami!
3 kilometry – 10 przeszkód – polecany dla wszystkich chętnych bez przeciwwskazań zdrowotnych
5 kilometrów – 20 przeszkód – polecany dla osób średnio-zaawansowanych, które znają dystans uliczny 5 km.
10 kilometrów – 30 przeszkód – polecany dla osób, które znają dystans uliczny 10 km i szukają nowego wyzwania oraz dla osób, którym nie są obce biegi przeszkodowe.

 

TERMIN I MIEJSCE:

Bieg odbędzie się 16 października 2016 r. w godzinach 12:00-17:00, szczegółowy podział czasowy zawodów zostanie podany 9 października w osobnym komunikacie. Większość trasy biegu znajduje się na nieprzeciętnie atrakcyjnym przyrodniczo terenie rezerwatu Wietrznia oraz otaczających go terenach zielonych.

Biuro zawodów oraz punkt startu mety  – Centrum Geoedukacji przy rezerwacie Wietrznia – ul. Daleszycka bedzie działać w niedzielę od 10:30

     

 

ZAPISY, LIMIT UCZESTNIKÓW I OPŁATA STARTOWA:

Opłata za udział w biegu wynosi:

dystans 3 km – 25 zł (do 10 października) i 30 zł (po 10 października),
dystans 5 km – 35 zł (do 10 października) i 40 zł (po 10 października),
dystans 10 km – 50 zł (do 10 października) i 60 zł (po 10 października),

w dniu zawodów opłata wynosi odpowiednio 35, 45 i 65 zł, płatne bezpośrednio przy zapisywaniu.

UWAGA! Jeżeli chcesz się zapisać w sobotę lub przelałeś późno opłatę startową i nie ma cię na liście startowej – koniecznie po rejestracji prześlij potwierdzenie przelewu na kontakt@kieleckibiegacz.pl i czekaj na naszą odpowiedź. Zapisy w niedzielę w biurze zawodów. 

Wpisowe należy wpłacać na konto:
26 2030 0045 1110 0000 0274 8520
Stowarzyszenie Rozwoju Progressum
Toporowskiego 79/28, 25-547 Kielce
Tytułem: Opłata startowa: Imię i Nazwisko – rok urodzenia – miejsce zamieszkania
Link do zapisów znajdziecie TUTAJ.

 

KOSZULKA:

Prezentacja oficjalnej koszulki biegu (techniczna, przeznaczona do uprawiania sportu) w najbliższym czasie. Koszulka dostępna osobno. Zamówienia będą realizowane po biegu.

 

MEDAL:

Dla uczestników biegu na wszystkich dystansach przygotowaliśmy unikatowy medal oparty o sylwetkę orła wojskowego z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Awers medalu zawiera najbardziej znany, uniwersalny znak oporu Polaków wobec najeźdźców, symbol Polski Walczącej (pokrytej biało-czerwoną emalią) oraz liczby 39 i 45 odwołujące się do czasów istnienia Polskiego Państwa Podziemnego. Na rewersie medalu znajduje się miejsce dla biało-czerwonej wstążki oraz informacja o patronacie Prezydenta RP, powtórzona nazwa i data wydarzenia, a także wolne miejsce, o przeznaczeniu którego możecie przeczytać poniżej.

Konkurs na zawartość medalu rozstrzygnięty. Na rewersie zamieścimy sylwetkę Jana Piwnika „Ponurego” wraz ze sławnym zdaniem, które wypowiedział przed śmiercią. Gratulujemy Przemkowi, który to zaproponował.

Biuro zawodów i szczegóły trasy:

Biuro zawodów oraz punkt startu mety  – Centrum Geoedukacji przy rezerwacie Wietrznia – ul. Daleszycka bedzie działać w niedzielę od 10:30
Lista startowa (aktualna na 14.10.16) – sprawdź swoją falę i godzinę startu!
Godziny startu:
12:00 – 3 km fala 1
12:15 – 5 km fala 1
12:25 – 5 km fala 2
12:35 – 5 km fala 3
12:45 – 5 km fala 4
13:00 – 10 km fala 1

Trasa przebiega nie tylko zróżnicowanym pod względem wysokości terenem, ale również chodnikami i drogami gruntowymi. Nie zabraknie też płaskich, szybkich odcinków. Wszystkie przeszkody, sztuczne lub naturalne, są projektowane tak, aby mogła je pokonać samodzielnie jedna osoba, choć często kooperacja na trasie bardzo się opłaca. W planie mamy znane z HardRun pochylnie, płotki, opony, barierki, naturalne rumowiska skalne, podejścia i zejścia przy asekuracji liną, przeszkody wodne i inne. Zdjęcia kolejnych przeszkód będą pojawiały się systematycznie na tej stronie i na naszym FB – wraz z ich fizycznym wykonaniem.
Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądają komercyjne biegi przeszkodowe, a poniżej kilka fotek przeszkód z HardRun, które przygotowała dla nas firma Dorbud S.A..

  

Uwaga Konkurs! Zasady podobne jak w przypadku medalu (można też uczestniczyć w obu wielokrotnie). Wskaż nam jakie przeszkody powinniśmy umieścić na trasie biegu, podając możliwie szczegółowy opis, grafikę lub zdjęcie. Najlepsze pomysły postaramy się zrealizować teraz lub za rok, a na pewno nagrodzimy. Masz szansę wygrać atrakcyjny zestaw patriotyczny!
Możesz zgłaszać swoje propozycje w naszych wpisach na fb dotyczących biegu (w komentarzu) lub mailem pod kontakt@kieleckibiegacz.pl

 

REGULAMIN:

Przypominamy, że zapisując się na bieg akceptujesz postanowienia regulaminu imprezy.
Oświadczenie rodzica/opiekuna wymagane dla udziału osoby poniżej 18 lat.

 

KONTAKT I WSPÓŁPRACA:

Masz pytania? Chcesz nam pomóc? Ty lub Twoja firma może sponsorować wydarzenie? Możesz zorganizować gadżety, nagrody, poczęstunek, a może chcesz pomóc fizycznie na miejscu?
Jesteśmy otwarci na współpracę i chętnie przyjmiemy Twoje wsparcie, odezwij się na kontakt@kieleckibiegacz.pl
Szukamy szczególnie fotografów i wolontariuszy!

Szczegóły

Data:
16 października 2016
Czas:
11:00 - 16:00
Koszt:
30zł - 60zł
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://www.kieleckibiegacz.pl/event/ebpppp/

Organizator

Kielecki Biegacz

Miejsce

Rezerwat Geologiczny Wietrznia
Daleszycka 21
Kielce, Polska
+ Google Map